Praktické rady

Ve městě

- Nenoste cenné šperky nebo zlato, které na Vás může upoutat pozornost. Stejně zacházejte se svými fotoaparáty a elektronikou.
- Pokud sebou ve městě nosíte malý batoh, je lepší nosit ho vpředu, než na zádech.
- Buďte pozorní, pokud se k Vám někdo přiblíží nebo do Vás strčí, nebo pokud cítíte, že Vás někdo sleduje. Upozorněte nejbližšího policistu nebo jděte do nejbližšího veřejného zařízení.
- Peníze si směňujte pouze v bankách a autorizovaných směnárnách.  Pro všechny bankovní transakce budete potřebovat pas.
- Používejte bankomaty, které jsou umístěny na veřejných a dobře osvětlených místech. Dejte si pozor, aby Vás někdo z cizinců neokradl. Vyberte si peníze, spočítejte je a schovejte si je ještě před odchodem. Dávejte pozor na okolí.
- Pokud potřebujete najít něco v mapě, najděte bezpečné a veřejné místo nebo požádejte o pomoc policistu. Nezastavujte cizince.
- Pokud plánujete cestovat do míst vzdálených od hotelu, vezměte si s sebou pas a buďte opatrný. Na druhou stranu, pokud zůstáváte daleko z dosahu hotelu, je vhodné nechat si dokumenty v trezoru a vzít si s sebou kopii pasu se všemi relevantními informacemi a příjezdovým razítkem.
- Na cennosti používejte trezor ve Vašem hotelu.
- Pokud ztratíte pas, zatímco jste v zemi, okamžitě to nahlaste Vaší ambasádě a nejbližší policejní stanici.
- Nenechávejte bez dozoru svůj majetek kdykoli jste na veřejném místě (hotel, lobby, doprava, letiště, restaurace, atd.)
- Zjistěte si na informační tabuli ve Vašem hotelu, jaká je nejbezpečnější cesta a způsoby dopravy, hlavně v noci.
- Pokud si berete taxi, ověřte si, že je v souladu s místními předpisy, jako jsou žluté trojúhelníky natištěné na dveřích a taxametr.
- Na Costa Rice jsou chráněny děti a teenageři. Sexuální zneužívání nezletilých je zločin, který je právně postihnutelný.
- Právo v některých zemích umožňuje trestní stíhání subjektů, které zneužívají nezletilé, v jejich zemi původu.
- Na Costa Rice jsou považovány za dospělé osoby starší 18 let.

V restauraci

- Ověřte si, že ceny na jídelním lístku zahrnují poplatky, což jsou 13 % prodejní daň a dodatečných 10 % za služby.
- Nenechávejte si Vaše peněženky a kabelky na židli a vždy mějte své osobní věci pod dohledem. 

Když si sjednáte služby průvodce

- Pokud potřebujete speciálního nebo soukromého průvodce, zeptejte se, zda má průvodce akreditovanou licenci. V případě stížností na     služby, které provádí, si zapište jeho jméno a číslo licence, abyste mohli podat stížnost.
- Nenechte se zmást lidmi v ulicích, kteří nabízí služby turistického průvodce za přijatelnější ceny. Může to být podvod.
- Požádejte o účtenku, která jasně definuje služby a cenu. 

Surfing

-Než se vydáte na oceán, zjistěte si od místních lidí aktuální podmínky na pláži, jako jsou nebezpečné proudy, podnebné podmínky, vlny, typ dna oceánu (písek nebo korály), atd.
- Pamatujte na to, abyste k sobě vždy surf měli připevněný šňůrou – pro svoji bezpečnost i pro bezpečnost okolí.
- Buďte pozorní, co se týče oceánských podmínek,  které se neustále a dynamicky mění.
- Nikdy nesurfujte v podmínkách, na které nestačí Vaše schopnosti. Jsou tady pláže, které jsou nebezpečné a vhodné pouze pro profesionály.
- Pokud jste začátečník, poohlédněte se po místech k surfování, na kterých je málo lidí a vyhněte se vjíždění mezi plavce. 
- Pokud jsou zde další surfaři, respektuje jejich prostor.
- Pokud jsou v místě nabízeny kurzy surfování, ujistěte se, že lektor je profesionál. Pokud je lektor turistický průvodce, ujistěte se, že je registrovaný u Costa Rican Tourism Board.
- Nikdy nenechávejte své osobní věci bez dozoru na pláži.
- Vždy používejte sluneční ochranu, abyste se vyhnuli spálení.
- Na některých plážích se mohou vyskytovat krokodýli. Zeptejte se pobřežní hlídky, personálu Červeného Kříže nebo místních, jestli se v daném místě vyskytují.

Pěší turistika

- Noste turistické boty se vzorem podrážky.
- Noste lehké kalhoty a tričko (vyhněte se nošení džínů), klobouk nebo kšiltovku, sluneční ochranu, repelent proti hmyzu a vezměte si sebou vestu nebo pončo. 
- Vezměte si malý batoh se svačinou a vodou. Nejlepší je sušené nebo předem připravené ovoce.
- Pokud má být podle předpovědi počasí deštivo, nebo pokud má být na stezce bahno, vezměte si náhradní oblečení.
- Každý výlet (nezáleží na tom, jak moc je náročný), je potřeba naplánovat.
- Je třeba zvážit Váš fyzický stav, předpověď počasí, základní zásoby a znalost stezky.
- Pokud potřebujete informaci o stezce, zeptejte se profesionálního průvodce nebo místních lidí.
- Doporučuje se nechodit do neznámých lesů nebo si dělat zkratky, které nejsou vyznačeny na mapě.
- Dejte někomu vědět o Vaší cestě a oblasti, kterou se chystáte navštívit pro případ, že byste nemohli najít cestu zpět nebo se Vám přihodila nehoda.
- Pokud jdete ve skupině, doporučuje se zůstat na stejné stezce. Nevzdalujte se z cesty, nebo neloudejte se vzadu. V případě, že nemůžete držet krok se skupinou, dejte o tom vědět průvodci, aby Vám mohl určit nejlepší cestu, kterou budete pokračovat. 

Plavání

- Pokud neumíte plavat, je lepší nechodit do vody.
- Nikdy neplavejte sami. Zůstávejte v dohledu plavčíka.
- Než půjdete do vody, zeptejte se na plážové podmínky.
- Sledujte signály nebo vlajky, která ukazují varování. Červená vlajka znamená, že oblast je nebezpečná a není vhodná pro plavání.
- Vždy si dávejte pozor na zpětné mořské proudy.
- Pokud se Vám stane, že se dostanete do zpětného proudu, chovejte se podle následujících instrukcí: Zůstaňte klidní a šetřete svou energií. Nebraňte se proudu. Plavte kolmo k proudu nebo paralelně s pláží. Pokud nejste schopní plavat přímo v proudu, nechte se jen nadnášet vodou a počkejte, až proud poleví; pak plavejte směrem na pláž. Pokud cítíte, že nejste schopni dostat se na pláž, upoutejte na sebe pozornost – mávejte rukama a křičte o pomoc.
- Požádejte o název území nebo nejbližšího města pro pomoc, v případě stavu nouze volejte 911.
- Používejte sluneční ochranu, noste sluneční brýle a klobouk (od 10:00 do 15:00 jsou sluneční paprsky a ultrafialové záření nejsilnější).
- Pořád mějte pod dohledem své osobní věci.
- Pokud cestujete s dětmi, seniory nebo s lidmi se určitým omezením, mějte je stále pod dohledem.
- V případě bouře nebo jiného přírodního úkazu, opusťte pláž a vyhledejte bezpečné místo.