Provincie Alajuela

Alajuela je druhou největší provincií Kostariky a její stejnojmenné hlavní město  také druhým největším v zemi.  Provincií protíná  pohoří Cordillera Central  obklopené  kávovníkovými a třtinovými plantážemi a několika národními parky a rezervacemi.  Nejnavštěvovanějším místem provincie je národní park Volcán Poás a mlžný les Monteverde.

Město Alajuela

Město je jedno z mála kostarických měst se zachovanou původní architekturou z XIX. století. Zároveň se zde nachází několik pěkných parků a zahrad vhodných k příjemným procházkám. Město je skvělou základnou pro cestovatele k podnikání výleů. Je zde také mnoho obchodů, restaurací a hudebních klubů. Každou sobotu se v centru města koná velký trh, kde lze zakoupit čerstvé místní produkty, řemeslné výrobky a to vše při poslechu hudby kostarických pouličních umělců.  Mezinárodní letiště Juan Santamaría se nachází 20 minut od města.

Národní park Monteverde

Na Kostarice lze vidět jedny z nejunikátnějších mlžných lesů na světě.  Mlžné lesy se nachází v subtropických a tropických podnebných pásech v horských oblastech a je pro ně charakteristická neustálá oblačnost a všudypřítomný závoj mlhy. Teploty se zde pohybují od 8 do 20° Celsia.  Mechy a broméliemi obrostlé obrovské stromy, které se občas zahalí do mlhy, jsou nádhernou podívanou. V doprovodu místních průvodců si zopakujete vznik flory na naší planetě a dozvíte se mnoho jiného. 

Národní park Volcán Poás

Necelých 40 kilometrů severně od města Alajuela leží národní park Volcán Poás, jehož dominantou je stejnojmenná sopka tyčící se do výška 2.704 m. Vulkán byl naposledy aktivní roku 1953. V jednom z jejích kráterů s hloubkou 300 metrů a průměrem 1.7 kilometru se nachází bublající gejzír. Jedná se jeden z největších kráterů na světě a největší z těch gejzírovitých. V parku, rozkládajícím se v okolí vulkánu, jsou tři druhy lesů – mlžný, vlhký, zakrslý a dále rozlehlá prostranství bez vegetace. Ze zvířectva zde nejčastěji můžete setkat svišti a z ptactva s quetzaly, tukany a netopýry. Najdete zde také zábavní tematický park s kanopy a jinými atrakcemi.

Vodopád Cataratas de la Paz

Přibližně 15 kilometrů východně od parku Volcán Poás se nachází několik dech beroucích vodopádů, z nichž ten největší měří 40 metrů. Nádherná okolní příroda vybízí k příjemným procházkám během níž můžete navštívit výstavu orchidejí, žabí rezervaci a vůbec největší motýlí observatoř ve Střední Americe.

Národní park Juan Castro Blanco

Přibližně 100 kilometrů severně od hlavního města se nachází park Juan Castro Blanco, který byl založen roku 1992 za účelem ochrany sopek a pěti toků místních řek. Jeho dominantou jsou  dvě sopky – aktivní Platanar a vyhaslá Porvenir. Místní flora nabízí bohatou přehlídku orchidejí a žije zde také na šedesát druhů savců jako tapíři, oceloti, opice,  22 druhů netopýrů a přes dvě stovky druhů ptactva.

Vesnice Sarchí

Lovcům suvenýrů, kteří rádi sbírají místní řemeslné výrobky doporučujeme návštěvu vesnice Sarchí, jež je označována kolébkou kostarického řemeslného umění. Nachází se ve Valle Central přibližně kilometrů od San José mezi městečky Grecia a Naranjo. Najdete zde přes dvě stovky malých obchůdků nabízejících nejčastěji výrobky ze dřeva a kůže. Nejznámějším výrobkem jsou malované volské povozy a údajně se zde nachází vůbec největší povoz na světě. Nábytek značky Sarchi je světově známou značkou.

Historické městečko a vulkán Barva

Koloniální duch prostupuje městečkem Barva, založeného roku 1526 a prohlášeného národní památkou. Nacházejí se zde malebné budovy pocházející však z 19. století. Nedaleko za vesnicí naleznete i nečinný vulkán Barva obklopený uchvacující přírodou národního parku. K vrcholku sopky s jezerem obklopeného mlžným pralesem je třeba vystoupat do výšky přibližně 3.000 metrů. Za deštivého počasí je třeba počítat s obtížnějším bahnitým terénem. Nedaleko městečka Barva stojí také za návštěvu kávovníková plantáž Café Britt, kde se dozvíte zajímavosti o pěstování této plodiny, a to jak se podílí na ekonomickém chodu země z historického i současného hlediska. Navštívíte i pražírnu.