Provincie Guanacaste

Druhá největší provincie Kostariky, avšak nejméně obydlená, se nachází na severozápadě Kostariky při hranici s Nicaragou.  Společně s poloostrovem Nicoya tvoří hlavní část regionu Pacífico Norte. Provincií prochází pohoří Cordillera de Guanacaste, kde se nachází několik vulkánů. Krajina provincie je tvořena převážně pastvinami a suchými tropickými lesy. V koloniálním období tato zóna náležela Nicarague a v 18. století se místní obyvatelé rozhodli pro připojení ke Kostarice.  
Guanacaste se pyšní opravdu nádhernými plážemi a množstvím národních parků. Její suché a teplé podnebí dělají z této provincie jedno z vůbec nejnavštěvovanějších míst země. Místní pláže jsou také velmi oblíbené mezi surfaři.

Město Liberia

Hlavním městem provincie je Liberia s 300.000 obyvateli. Je známá také jako Ciudad Blanca (Bílé město) a to pro svou tradiční architekturu bílé barvy s červenými střechami. Nejhezčím místem města je ulice Calle Real, která byla kompletně zrestaurována. Místní stavby mají opět koloniální vzhled, který byl dříve kvůli několika zemětřesením značně poničen.
V březnu se zde konají městské fiesty s býky, ohňostroji a koncerty. Velké slavnosti také probíhají 25. července na Den Nezávislosti od Nicaraguy. Čtyři kilometry jižně od města se nachází park ve stylu afrického Safari África Mía,

Národní park Volcán Rincón de la Vieja

Národní park byl založen roku 1973 především kvůli ochraně vodních zdrojů pro město Liberia. Nyní je také zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Jméno parku –Rincón de la Vieja- pochází pravděpodobně z legendy indiánů kmene Guatuso, kteří věřili, že na vršku vulkánu sedí stará čarodějnice vypouštějící kouřová oblaka vždy, když je rozzlobená. V parku se také nacházejí bahenní lázně, vodopády a jezera a  je domovem víc e než 260 druhů ptactva stejně jako mnohých savců jako tapírů, lenochodů a mnoho dalších známých i méně známých živočichů. Nádherným místem je vodopád Las Chorreras, kde se můžete osvěžit.

Národní park Santa Rosa a Guanacaste

Národní park Santa Rosa y Guanacaste se nachází přibližně 50 kilometrů severně od města Liberia a byl založen z důvodu ochrany národního památníku Casona de Santa Rosa, který vznikl na místě bitvy Batalla de Santa Rosa, roku 1856. Největší plocha parku je tvořena tropickými lesy, které jsou domovem jaguárů, pum, tapírů, vysoké zvěře či pekariů. Z ptáků zde žijí tukani, orlovci říční, straky a mnoho jiných druhů. Jedná se také o místo hnízdění vzácné karety zelenavé, a to v období od července do listopadu a kromě ní zde žijí karety pravé, zelenavé a kožatky velké.

Národní park Volcán Arenal

Dominantou tohoto národního parku je vulkán Arenal tyčící se do výšky 1633 metrů a je je označován za nejaktivnější sopku  Kostariky. Naposledy vybuchl v roce 1968 a od té doby chrlí pouze páru a plyny. Zajímavostí je, že z jeho vrcholku je vidět jak Pacifický, tak Atlantický oceán.  V jeho blízkosti se nachází také další menší sopka Volcán Cerro Chato. Národní park rozprostírající se v jeho okolí nabízí úchvatnou faunu a flóru deštných pralesů, a také termální prameny Tabacón, které jsou bohaté na síru díky sopečné aktivitě. Nejbližším městečkem v okolí je La Fortuna, odkud mnoho turistů vyráží objevovat okolí. Přibližně 5 kilometrů od městečka se nacházejí vodopády La Fortuna z výšky 70 metrů. Součástí národního parku je také přehrada Arenal, která je zároveň největší vodní plochou na kostarické pevnině. Hojně se zde provozuje windsfurfing a sportovní rybolov. V blízkosti mělčin lze pozorovat mnoho druhů ptactva.

Vodopády Cataratas de San Luis

K dechebroucí vodopád San Luis je třeba podniknout poněkud náročnou túru, ale vězte, že to stojí za to. Odměnou vám bude odpočinek při pozorování třístupňového vodopádu řinoucího se z útrob mlžného lesa.

Vulkán Tenorio/Miravalles

Vulkán obklopený lesy určitě stojí za návštěvu, ačkoliv nepatří mezi hojně navštěvovaná turistická místa, a to také kvůli nádhernému místu  Teñidero na řece Celeste, schovaném uprostřed mlžného lesa, kde se slévají dvě řeky a díky jejich rozdílnému chemickému složení vzniká nádherná tyrkysová barva. Odtud se dají podnikat výpravy do okolní přírody stejně jako projížďky lodí.

Národní park Palo Verde

Park se nachází severně od města Cañas u řeky Tempisque. Kromě velkého množství druhů vodních ptáků se jedná o jedno z mála míst ve Střední Americe, kde lze pozorovat vzácný druh ptáka jabirú. Park je možné navštívit během cesty z některé z pláží Nicoy nebo z parku El Rincón de la Vieja. Nedaleko se nachází také záchranné centrum Las Pumas, které bylo založeno za účelem ochrany pěti druhů ohrožených kočkovitých šelem žijících na Kostarice.

Národní park Marino Las Baulas

Park byl založen za účelem ochrany vzácné želvy kožatky velké, kterou zde můžete zpozorovat v období od listopadu do února, aby nakladla vejce. Jedná se o jedno z mála míst na světě, kde tento druh hnízdí.

Záliv Bahía Salina

Místo nabízí perfektní podmínky jak pro surfing, tak pro kiteboarding a je považováno za jedno z nejlepších v zemi. Nejlepší vítr je zde od listopadu do července.