Provincie San José

SAN JOSÉ

San José se je hlavním a zároveň nejobydlenějším městem Kostariky. Své sídlo zde mají všechny státní instituce a vládní orgány a je také nejdůležitějším obchodním uzlem v zemi.
Nachází se v údolí Valle Central a je obklopeno horami a vulkány. Teplota v tomto městě se celoročně pohybuje mezi 18 a 24 stupni Celsia.
Ačkoliv se jedná o hlavní město, San José nepatří mezi turisticky příliš zajímavé lokality. Proto na prohlídku stačí jeden den a poté můžete vyrazit za přírodními krásami. Centrální letiště se nachází přibližně 20 minut cesty vozidlem od hlavního města.

Historie San José

Město bylo založeno v 18. století a velká část byla vystavěna z výdělků z prodeje kávy. Plantáže těchto „zlatých zrn“ dosud město obklopují. Před příchodem Španělů v 16. století zde žily indiánské kmeny Huétarů. Hlavním městem Kostariky se stala roku 1822, tedy rok poté, co se země stala nezávislou na Španělsku.  V polovině 19. století město velký ekonomický rozmach a dokonce bylo jedním z prvních měst na světě s pouličním elektrickým osvětlením. Na konci tohoto století už zde jezdila tramvaj, fungoval telegraf a bylo vystavěno mnoho historicky významných budov.

Co navštívit v San José

Kostaričané jsou velmi hrdí na budovu svého Národního divadla (Teatro Nacional) postavenou roku 1897. Nachází se v samém centru města a je obklopena rušnými uličkami s mnoha obchůdky, bary a restauracemi. Doporučujeme se také projít po Plaza de la Cultura (Náměstí kultury) – toto náměstí je kuriózní tím, že tvoří střechu několika muzeím postavených v podzemí pod ním. Příjemnou procházku nabízí také elegantní čtvrť Barrio Amón nabízející přehlídku architektonických stylů jako viktoriánský, neoklasický či mudéjarský.

Muzeum předkolumbovského zlata (Museo del Oro Precolombino) má ve svých sbírkách téměř 4.500 předmětů z doby předkolumbovské. Návštěvníci se také dozvědí, jak fungovala místní společnost před kolonizací. Velmi zajímavá je expozice zlatých předmětů, kterých se zde nachází na 1600.
Numismatické muzeum (Museo Numismático) nabízí historickou přehlídku místních platidel.
Muzeum jadeitu – zde se nabízí jedinečná přehlídka indiánského řemeslného umění s vzácným kameneme jadeitem, o kterém se říká, že má výjimečné schopnosti k léčbě ledvin a hojně se vyskytuje právě ve Střední Americe.
Muzeum kostarického umění – zde naleznete přehlídku výtvarného umění  kostarických malířů a také děl sochařů čítajících mnoho stylů od těch nejstarších až po ty současné.
Městský park Sabana - tento park o více než 70 hektarech je nazýván „plícemi San José“. Kromě početných stromů zde naleznete také jezero, bazén a celý park si můžete prohlédnout z výšky díky tzv. canopům – tedy jízdě na lanech umístěných nad celým parkem
Centrální tržiště (Mercado Central) – nejvýznamnější městský trh byl založen roku 1880 a nachází se mezi třídami (avenida) 0 a 1. Roku 1995 byl prohlášen kostarickým dědictvím. Naleznete zde vše od vynikajících potravin, přes řemeslné výrobky po věci každodenní potřeby. O víkendech se na početných místech konají také farmářské trhy.
Čínská čtvrť – jedná se o první čínskou čtvrť ve Střední Americe. Místní budovy hýří červenou a žlutou barvou, které v čínské kultuře znamenají štěstí a prosperitu.
Japonský park Okayama – nádherný park v japonském stylu se nachází v části San Francisco de Dos Ríos a byl vystavěn na počest přátelství mezi San José a jeho sesterským japonským městem Okayama.

Městské slavnosti

Ve dnech 26. a 27. prosince se konají dvě nejvýznamnější místní slavnosti. První je fiesta „Tope“, během níž se konají přehlídky jízdy na koních. Následující den patří karnevalu „Carnaval“, kdy se město naplní maskami a v ulicích se tančí až do rána.

Noční život

Nejvíce barů a diskoték najdete ve čtvrti El Pueblo. Kostaričané, tedy tickos tráví většinou večery doma a do centra San José se nevydávají po 17 hodině, protože město se stává nebezpečným.